Dokumentarni film Rajka Ljubića „Vrijeme otkupa“ premijerno je prikazan 23. veljače 2012. godine, u prepunoj Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici. Film se bavi agrarnom reformom od 1946. do 1953. godine, tijekom koje je oduzimano zemljište u privatnom vlasništvu te vršen nasilan „otkup“ poljoprivrednih proizvoda.
opširnije
U okviru proslave jednoga od četiriju praznika hrvatske zajednice u Srbiji, 15. prosinca 2011. predstavljena je knjiga Vojislava Sekelja Kako se branilo dostojanstvo, objavljena polovicom mjeseca studenog 2011. u nakladi Hrvatskog akademskog društva. U prepunoj Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici, predstavljanje Sekeljeve zbirke uvodnika i polemičkih članaka iz 1990-ih godina vodio je Tomislav Žigmanov.
opširnije
Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Budimpešti u suradnji s Hrvatskom manjinskom samoupravom V. okruga Budimpešte, organizirali su 3. siječnja 2012. predstavljanje pravno-povijesne studije dr. sc. Ladislava Heke Osam stoljeća hrvatsko-ugarske državne zajednice s posebnim osvrtom na Hrvatsko-ugarsku nagodbu, koju su zajednički izdali Hrvatsko akademsko društvo, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Hrvatsko-mađarska kulturna udruga Andrija Dugonić iz Segedina. U Kulturnom centru Aranytíz knjigu su predstavili prof. dr. sc. Attila Badó, pročelnik Instituta za poredbeno pravo Pravnog fakulteta u Segedinu, prof. dr. sc. Josip Vrbošić, redoviti profesor Pravnoga fakulteta u Osijeku, te doc. dr. sc. Dinko Šokčević, pročelnik Odsjeka za kroatistiku-slavistiku Instituta za slavistiku Filozofskog fakulteta u Pečuhu.
opširnije
Najnoviji film Rajka Ljubića „Vrijeme otkupa“, koji je snimljen u produkciji Hrvatskoga akademskog društva, bit će prikazan u četvrtak, 23. veljače 2012. u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici.
Početak prikazivanja zakazan je za 18 sati.
Knjiga Tomislava Žigmanova „Osvajanje slobode - Hrvati u Vojvodini deset godina nakon listopadskoga prevrata 2000.", predstavljena je 24. listopada na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga u Beogradu. Predstavljanje je upriličeno u organizaciji Pokrajinskog tajništva za kulturu i javno informiranje, a, osim autora, o njegovu posljednjem djelu, govorili su povjesničarka Latinka Perović i politolog Pavel Domonji.
opširnije
Nakon kratke i teške bolesti, u jutarnjim satima u nedjelju, 6. studenoga 2011. u subotičkoj bolnici u šezdesetprvoj godini preminuo je Dujo Runje, jedan od osnivača Hrvatskog akademskog društva, istaknuti društveni djelatnik grada Subotice, politički i kulturni djelatnik hrvatske zajednice u Vojvodini i prvi predsjednik Upravnog odbora Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
opširnije
U prostorijama Hrvatske paneuropske unije, u Jurišićevoj 1 u Zagrebu, 14. studenoga 2011. godine predstavljena najnovija knjiga Tomislava Žigmanova Osvajanje slobode: Hrvati u Vojvodini deset godina nakon listopadskog prevrata 2000. u izdanju Hrvatskog akademskog društva iz Subotice. Deseta je to knjiga aktualnog ravnatelja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata u Subotici i profesora filozofije na Teološko- katehetskom institutu Subotičke biskupije.
opširnije
U okviru Mjeseca hrvatske knjige, 15. studenoga 2011. u osječkoj Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici predstavljeni su 10. svezak Leksikona podunavskih Hrvata - Bunjevaca i Šokaca i knjiga Tomislava Žigmanova Osvajanje slobode: Hrvati u Vojvodini deset godina nakon listopadskog prevrata 2000. Pred pedesetak nazočnih, knjige su predstavili prof. dr. sc. Josip Vrbošić i prof. dr. sc. Stanislav Marjanović, uz urednika Leksikona Slavena Bačića, te autora Tomislava Žigmanova.
opširnije
Knjiga uvodnika, polemičkih tekstova i komentara koje je subotički književnik i novinar Vojislav Sekelj objavljivao tijekom 1990-ih godina u Glasu ravnice i Žigu, objavljena je polovicom mjeseca studenoga 2011. godine, u izdanju HAD-a pod naslovom Kako se branilo dostojanstvo. Ukupno 105 tekstova svrstani su u šest tematskih cjelina, u okviru kojih su poredani kronološkim redoslijedom. Pored uvoda, koji je zapravo također jedan Sekeljev tekst, knjiga sadržava i bilješku o piscu te pogovor T. Žigmanova Kako se brani dostojanstvo – uzoriti slučaj Vojislava Sekelja. Knjigu su priredili Tomislav Žigmanov, Ljiljana Dulić Mészáros i Mirko Kopunović.
opširnije
Pravnopovijesnu studiju dr. sc. Ladislava Heke „Osam stoljeća hrvatsko-ugarske državne zajednice s posebnim osvrtom na Hrvatsko-ugarsku nagodbu“, koju su zajednički izdali Hrvatsko-mađarska kulturna udruga Andrija Dugonić iz Segedina, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Hrvatsko akademsko društvo iz Subotice, bit će predstavljena u utorak, 3. siječnja 2012., s početkom u 13 sati u Kulturnom centru Aranytíz, dvorana Lovag (1051 Budapest, Arany János u. 10).
Knjigu će predstaviti prof. dr. sc. Attila Badó, pročelnik Instituta za poredbeno pravo Pravnog fakulteta u Segedinu, prof. dr. sc. Josip Vrbošić, redoviti profesor Pravnoga fakulteta u Osijeku, te doc. dr. sc. Dinko Šokčević, pročelnik Odsjeka za kroatistiku-slavistiku Instituta za slavistiku Filozofskog fakulteta u Pečuhu.
Organizatori predstavljanja su Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Budimpešti i Hrvatska manjinska samouprava V. okruga Budimpešte, a osiguran je i hrvatsko-mađarski prijevod.