HRVATSKO AKADEMSKO DRUŠTVO (HAD) je udruga hrvatskih intelektualaca iz Subotice, koja okuplja članove s akademskim obrazovanjem iz cijele Vojvodine, Beograda te Hrvatske. Društvo je osnovano radi razvijanja i populariziranja društvenih i humanističkih znanosti, te provođenja istraživanja povijesnih, kulturoloških, socioloških, psiholoških, političkih, demografskih, komunikoloških, ekonomskih, prosvjetnih, književnih, religijskih i futuroloških odrednica hrvatskog nacionalnog bića na području nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije, dok se danas djelovanje odvija na području Republike Srbije.
Inicijativa za osnivanjem udruge hrvatskih intelektualaca, koja ima raditi na revitaliziranju i osnaživanju hrvatskog nacionalnog bića, potekla je početkom 1998. od Zlatka Šrama, Josipa Ivanovića i Duje Runje. Nakon duljih priprema, formiran je Inicijativni odbor od 23 člana, a 20. X. 1998. u Subotici je održana i Osnivačka skupština, na kojoj je za prvog predsjednika izabran Josip Ivanović.
Rad Društva odvija se u okviru sekcija. Društvo je organiziralo više znanstvenih simpozija, stručnih skupova, predavanja i javnih tribina. Također su pojedini članovi HAD-a koji se bave znanošću, sudjelovali na međunarodnim znanstvenim skupovima i simpozijima te objavljivali svoje znanstvene i stručne radove uz navođenje HAD-a kao afilijacije.
Vodstvo HAD-a je bilo nositelj i nekoliko značajnih inicijativa: iniciralo je proces uspostave i pripremilo temeljna dokumenta (nastavne planove i programe) za obrazovanje na hrvatskom jeziku, što je bilo od odlučujućeg značaja za njeno počinjanje u školskoj 2002./03. godini na području Općine Subotica; bilo je jedan od inicijatora za osnivanje prvog vrtića na hrvatskom jeziku "Marija Petković" u SRJ 2001. god. pri samostanu Družbe sestara kćeri milosrđa u Subotici; također je bilo nositelj inicijative osnivanja Novinsko-izdavačke ustanove "Hrvatska riječ" 2002.-03. godine koju je osnovala Skupština AP Vojvodine; u okviru Društva realizira se Leksikon podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca.
HAD je također i nakladnik više knjiga, bilo samostalno, ili u sunakladništvu s drugim ustanovama i udrugama (Katoličkim institutom za kulturu, povijest i duhovnost Ivan Antunović iz Subotice, Hrvatskom čitaonicom iz Subotice, Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata itd.). Društvo je također izdalo i nosače zvuka, a ima i filmsku produkciju.
Za ostvarena postignuća Općina Subotica je 2007. Društvu dodijelila priznanje Pro Urbe.
Dosadašnji predsjednici Društva su Josip Ivanović (1998.-2003), Dujo Runje (2003.-07) i Slaven Bačić (2008.-13). Tajnik je Dražen Petrekanić, a prije njega ovu su dužnost obnašali Katarina Čeliković (1999.-2007.) i Ljiljana Dulić-Mészáros (2007.-13). Članovi upravnoga odbora HAD-a su Mato Groznica (predsjednik), Dražen Petrekanić (tajnik), Jašo Šimić, Slaven Bačić, Ljiljana Dulić-Mészáros, Ljubica Vuković-Dulić i Josip Stipić. Do 2013. članovi upravnoga odbora u različitim mandatima bili su, osim navedenih predsjednika, još i: Zlatko Šram, Josip Buljovčić, Katarina Čeliković, Grgo Francišković, Andrija Kopilović, Jašo Šimić, Slavica Peić, Jasminka Dulić, Andrija Anišić, Ladislav Suknović i Nela Skenderović.